uek-gap-kfil

A A A drukuj

Katedra budząca zdziwienie

W świeżej i wdzięcznej pamięci mamy osoby, które przeszły od nas w ostatnich latach na inne uczelnie (dr hab. Czesława Piecuch i prof. dr hab. Czesław Porębski) lub na emeryturę (dr Leopold Zgoda), a z którymi studenci starszych lat mieli jeszcze zajęcia.

Od wielu lat Katedra ma siedzibę w budynku Biblioteki na drugim piętrze, dwa lata temu część pracowników (głównie z Zakładu Etyki i Filozofii Społecznej) przeniosła się do pomieszczeń w świeżo wyremontowanej kamienicy przy ul. Rakowickiej 16 na czwartym piętrze.

Jeszcze nie tak dawno prowadziliśmy zajęcia dydaktyczne wyłącznie z filozofii. Przemiany polityczno-społeczno-gospodarcze po 1989 roku nałożyły na nas obowiązek poszerzenia oferty dydaktycznej o filozofię społeczną, filozofię i religie Wschodu, a zwłaszcza o etykę biznesu i pokrewne etyki szczegółowe: zarządzania, stosunków międzynarodowych, funkcjonowania instytucji publicznych, itp. Potrzeba wykreowania i ciągłego rozbudowywania nowych przedmiotów wynika z ducha czasów, znaczonych w równej mierze ogromnym rozwojem przedsiębiorczości, jak potrzebą uświadomienia przyszłym ekonomistom, że oprócz zrozumiałej pogoni za zyskiem, ich działalność powinna być motywowana także dążeniem do przestrzegania wysokich standardów moralnych oraz krzewienia zasad społecznej odpowiedzialności biznesu.

Staramy się być elastyczni i dostosowujemy się do potrzeb Uczelni, wynikających z procesu bolońskiego. Uczymy na wszystkich trzech poziomach: licencjackim, magisterskim i doktorskim, a także dodatkowo bierzemy udział w kształceniu pedagogicznym asystentów i studentów. Zauważalny udział przedmiotów wykładanych przez nas na studiach doktoranckich pozwala sądzić, że znajdujemy uznanie w oczach społeczności uczelnianej .

Są w naszej Katedrze osoby zajmujące się tradycyjnymi działami i problemami filozofii, są też specjaliści od rozważania moralnych dylematów życia gospodarczego. Pod względem kadrowym jesteśmy jedną z silniejszych Katedr Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych. Ale nie osiadamy na laurach, chcemy zintensyfikować zespołowe badania naukowe, czemu ma służyć wyodrębnienie dwóch zakładów. Prowadzimy seminaria dyplomowe (licencjackie i magisterskie), niektórzy z nas pełnią też rolę promotorów prac doktorskich, bronionych na UEK.