uek-gap-kfil

A A A drukuj

Katedra budząca zdziwienie

Pracownicy Katedry zawsze aktywnie angażowali się w życie wspólnoty akademickiej, także pełniąc rozmaite funkcje we władzach Wydziału, w Senacie i w wielu komisjach. Warto wspomnieć, że aktualnie prof. UEK dr hab. Leszek Kusak jest prodziekanem, a prof. UEK dr hab. Janina Filek od lat niezastąpionym pełnomocnikiem Rektora ds. osób niepełnosprawnych.

Jakkolwiek wielką uwagę przykładamy do dydaktyki i nie wzbraniamy się przed podejmowaniem obowiązków organizacyjnych, to jednak z taką samą determinacją podchodzimy do rozwoju naukowego, co znajduje wyraz w osiąganych stopniach naukowych i publikacjach. Wydaliśmy wiele książek i artykułów w języku polskim i obcych, ale szczególnie trzeba podkreślić, że autorem świetnego podręcznika "Zarys filozofii" (właśnie ukazało się trzecie, poprawione i poszerzone wydanie) jest prof. dr hab. Adam Węgrzecki, "Wprowadzenie do etyki biznesu" napisała prof. UEK dr hab. Janina Filek, prof. UEK dr hab. Kazimierz Sosenko opracował podręcznik dla doktorantów  pt. "Problemy filozofii i metodologii nauk dla ekonomistów", a dr Jerzy Bukowski przygotował materiał dydaktyczny pt. "Filozofowie o godnym życiu".

Każdy z pracowników Katedry ma inne zainteresowania i wynikające z nich przemyślenia, którymi dzielimy się na zebraniach naukowych. Ponieważ wszyscy wyszliśmy jednak w pewnym sensie spod ręki prof. dr hab. Adama Węgrzeckiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli filozofii człowieka i aksjologii w Polsce, właśnie ta problematyka najczęściej przewija się w naszych pracach naukowych, chociaż nie brakuje i rzetelnych rozważań historycznofilozoficznych, bo przecież - jak głosi popularne powiedzenie - dzieje filozofii są jednym wielkim przypisem do Platona, a także podejmowania trudnych i nowatorskich zagadnień z zakresu etyki biznesu.

Nasi pracownicy mierzą się m.in. z zagadnieniami, które podejmowali tacy myśliciele jak Platon, Mistrz Eckhard, Kant, Hegel, Nietzsche, Husserl, Ingarden, Jung, Buber, Scheler, Hartmann, Tischner, Jan Paweł II.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej formie działalności. Od połowy lat dziewięćdziesiątych organizujemy cykliczne ogólnopolskie konferencje z etyki biznesu. Spotkania te cieszą się sporym uznaniem środowiska etyków gospodarczych w Polsce, o czym świadczy niezawodny udział w nich czołowych przedstawicieli tej dziedziny.

dr Jerzy Bukowski