Akademia Indensit 2012

A A A drukuj

Akademia Indesit w oczach firmy

Łódź do Krakowa, Kraków do łodzi,

czyli o „Akademii Indesit"

„Po co Indesitowi taka inicjatywa w Krakowie?"
"Czemu Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie decyduje się na współpracę
właśnie z Indesitem?"

To najczęstsze pytania, jakie padały w tym roku podczas wielu rozmów z naszymi partnerami biznesowymi i instytucjami. Kiedy rozmawialiśmy o ciekawych projektach, nad którymi firma pracuje i chwaliliśmy się planami dotyczącymi UEK, w oczach rozmówców dostrzegaliśmy wyraźny brak zrozumienia. A przecież to takie proste. Jeśli chcemy być konkurencyjni- w wielu płaszczyznach- to cały czas musimy myśleć globalnie!

No właśnie- globalnie. Indesit w swojej strategii realizuje cele w oparciu o myślenie na wielu płaszczyznach. Od zawsze wykraczaliśmy poza granice lokalne. Mimo, że początki firmy były związane z małym miasteczkiem Fabriano pod Anconą we Włoszech (gdzie nota bene wciąż znajduje się siedziba główna korporacji).  Taka strategia przyniosła efekty. Obecnie Indesit Company  to jeden z czołowych europejskich producentów i dystrybutorów dużego sprzętu AGD (czyli: pralek, suszarek, zmywarek, lodówek, zamrażarek, kuchenek, piekarników, płyt i okapów). Firma jest niekwestionowanym liderem na największych rynkach Europy: we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Rosji. Grupa, założona w 1975 roku, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie, odnotowała w 2010 roku sprzedaż w wysokości 2,9 miliarda euro. Indesit Company posiada 16 zakładów produkcyjnych (we Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji i Turcji) i zatrudnia 16 tysięcy osób. Głównymi markami Grupy są Indesit, Hotpoint i Scholtès.

Nasza historia w Polsce sięga 1992 roku. Początkowo było to biuro handlowe, mieszczące się w Warszawie. Wtedy zapewne nasze otoczenie biznesowe nie liczyło na to, że w ciągu niespełna 20 lat tak bardzo się rozwiniemy. Ale dla władz koncernu Polska była od zawsze jednym z najważniejszych krajów w strategii, obok Włoch, Wielkiej Brytanii i Rosji. Trudno więc się dziwić, że dobre wyniki sprzedaży i plany ekspansji na rynkach europejskich spowodowały, iż Indesit zdecydował się ulokować w Polsce również działalność produkcyjną. We wrześniu 1999 została otwarta pierwsza fabryka koncernu w Łodzi, produkującą kuchenki wolnostojące marek Indesit i Ariston na cały rynek europejski. W październiku 2004 r., zainaugurowała produkcję druga fabryka- również w Łodzi. Produkowane są w niej wolnostojące lodówki, trafiające także na wiele rynków zbytu. Te dwie inwestycje silnie związały firmę z regionem łódzkim, a dobre doświadczenia spowodowały, że postanowiono dalej rozbudować strefę przemysłową. Ostatnia inwestycja, została ulokowana w Radomsku. Kosztem ponad 100 mln euro, w rekordowym czasie niespełna 12 miesięcy, powstały tam dwa nowe zakłady produkujące pralki i zmywarki wolnostojące. W fabrykach, które rozpoczęły produkcję w marcu 2008 roku, stosowane są najbardziej zaawansowane procesy technologiczne. To najnowocześniejsze zakłady całej Grupy Indesit. Główną siedzibą firmy w Polsce jest Łódź. To tu pracuje Zarząd, również tu swoje siedziby mają działy marketingu, sprzedaży, logistyki, controlingu. Ponadto w Łodzi zostało umiejscowione Centrum Rozliczeniowo-Księgowe, które obsługuje takie kraje, jak: Czechy, Węgry, Wielka Brytania, czy Włochy. Łącznie w Indesit Company Polska pracuje około 3500 osób. Warto w tym miejscu dodać jeszcze jedną liczbę. Firma Indesit Company zainwestowała do tej pory w Polsce ponad 250 mln euro, czyli około miliarda złotych. To czyni z nas jednego z największych włoskich inwestorów w Polsce, jak również jednego z największych inwestorów zagranicznych w regionie łódzkim. Przy czym w temacie inwestycji nie powiedzieliśmy z pewnością ostatniego słowa.

No dobrze, ale skąd ten Kraków? Wszystko zaczęło się w październiku 2010 roku, kiedy to przyjęliśmy zaproszenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na konferencję dotyczącą włoskich inwestycji w Polsce. To właśnie tam, podczas tradycyjnej przerwy kawowej rozpoczęły się pierwsze, nieformalne rozmowy z przedstawicielami uczelni na temat możliwych form współpracy. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że już te pierwsze rozmowy były bardzo rzeczowe. Na tyle rzeczowe, że po dwóch tygodniach dyskutowaliśmy o konkretnych projektach. Pomysł utworzenia projektu pod nazwą „Akademia Indesit" wydał się świetną inicjatywą, która mogłaby nas do siebie zbliżyć.

Indesit Company ma bogate doświadczenia współpracy z uczelniami wyższymi. Region Łódzki od dawna szczyci się tym, że jest zagłębiem akademickim na skalę ogólnopolską. My staramy się z tych zasobów korzystać, jak tylko możemy. Większość naszych pracowników to absolwenci dwóch największych lokalnych uczelni- Uniwersytetu łódzkiego i Politechniki Łodzkiej. Z tymi partnerami współpracujemy na wielu płaszczyznach. Kooperujemy również z uczelniami prywatnymi, jak choćby Społeczną Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Zarządzania. W swoim dorobku mamy ponadto wspólne projekty ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Obecnie rozmawiamy o różnych formach ewentualnej współpracy również z Politechniką Częstochowską. Ale mimo tych wszystkich doświadczeń, nigdy nasi partnerzy nie wyszli z taką inicjatywą, jak założenie „Akademii Indesitu". Dlatego też bez zastanowienia postanowiliśmy ten pomysł wprowadzić w życie. Dla nas jest to otwarcie się na studentów z jakże ważnej uczelni, jaką jest UEK. W dobie postępujących zmian w myśleniu młodych ludzi, coraz większej elastyczności i mobilności wydaje nam się, że dla studentów z Krakowa nasza firma może stać się idealnym miejscem do rozpoczęcia i kontynuowania swojej kariery zawodowej. Ale jest jeszcze jeden ważny aspekt tej współpracy. Bardzo nas zmobilizowała i zachęciła otwartość władz UEK oraz sposób podejścia do otoczenia biznesowego. Wzajemne zrozumienie potrzeb i ich szybkie zdefiniowanie- to w takich relacjach rzecz najważniejsza.

Jak w praktyce będzie działała „Akademia Indesit"? Zajęcia zostały zainaugurowane13 kwietnia 2011 roku. Wtedy to wygłosiłem wykład otwarty pt: „Indesit Company a wyzwania światowego, europejskiego i polskiego rynku AGD". Cieszy duża liczba osób, uczestniczących w tym spotkaniu oraz liczne pytania. To dowód na to, że tematyka, o której mówiłem, a którą szerzej jeszcze na kolejnych zajęciach omawiać będą moi koledzy z firmy- menadżerowie Indesitu, jest dla młodzieży ciekawa. Zajęcia Akademii, dedykowane dla studentów III, IV i V roku będą się odbywać w formie warsztatów, poprzedzonych wstępem do prezentowanej tematyki. Na potrzeby projektu stworzone zostaną cztery grupy (po około 6-9 osób) z których każda zajmować będzie się inną tematyką. Słuchacze Akademii będą mieli możliwość zapoznania się z tematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Zarządzania Zakładem, Logistyką oraz Kontrolingiem Finansowym. Program przewiduje (oprócz zajęć w Krakowie z dyrektorami poszczególnych działów firmy) wyjazd do oddziałów firmy w Radomsku oraz Łodzi. Studenci, którzy wezmą udział w Akademii, otrzymają certyfikat uczestnictwa. Dla najlepszych słuchaczy przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody. Dodam również, że Indesit jest otwarty w temacie praktyk i staży. Dobrzy, ambitni, zorientowani na sukces i rozwój studenci są zawsze mile widziani w naszych strukturach. 

Jestem przekonany, że „Akademia Indesit" to pierwszy etap współpracy naszej firmy z UEK. Obecnie prowadzimy rozmowy na temat innych wspólnych projektów, które będą mogły być realizowane zarówno w Krakowie, jak i w Łodzi. Zdajemy sobie sprawę, że nasza współpraca to wartość dodana. Ale to właśnie ona stanowi o sile i potencjale partnerów, którzy decydują się wykorzystać wszelkie szanse na rozwój.

Zygmunt Łopalewski
Rzecznik Prasowy
Indesit Company Polska