Akademia ZBP

A A A drukuj

Poznaj partnerów

Związek Banków Polskich

Największa samorządowa organizacja zrzeszająca banki w Polsce i jedna z najprężniej działających organizacji samorządu bankowego w krajach UE. Związek utworzono w styczniu 1991 r. Misją ZBP jest działanie na rzecz tworzenia warunków zrównoważonego rozwoju polskiego sektora bankowego, wspierania przez banki wzrostu gospodarczego kraju oraz jednolitego europejskiego rynku usług finansowych i wzmacniania roli polskich banków.

 

Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Wspomaga podejmowanie decyzji kredytowych przez banki, instytucje kredytowe oraz instytucje finansowe będące podmiotami zależnymi od banków, tworząc i rozwijając efektywne narzędzia oceny zdolności kredytowej i wiarygodności płatniczej klientów wskazanych instytucji. Przechowując i przetwarzając głównie pozytywne dane, obrazujące historię kredytową wszystkich klientów banków, Biuro Informacji Kredytowej umożliwia im łatwiejsze i szybsze uzyskanie kredytu. Dane w systemie BIK podlegają szczególnej ochronie z tytułu tajemnicy bankowej.

                                    

 

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane o zaległym zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców (Ustawa o BIG). Prowadzi własny Rejestr Dłużników BIG oraz, jako jedyny w Polsce, ma dostęp do baz BIK oraz ZBP (5,6 mln informacji gospodarczych). Stanowi platformę wymiany informacji między bankami a pozostałymi sektorami gospodarki. Oferuje narzędzia do weryfikowania wiarygodności płatniczej klientów i kontrahentów oraz wspiera w odzyskiwaniu zaległych należności. BIG InfoMonitor prowadzi także działalność edukacyjną i regularnie informuje opinię publiczną o skali zaległego zadłużenia w Polsce (Raport InfoDług oraz Raport BIG).

 

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

KIR S.A. wspiera kreowanie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki, realizując bezpieczną i niezawodną elektroniczną wymianę informacji, także w zakresie rozliczeń międzybankowych. Opracowuje rozwiązania, które wywierają znaczący wpływ na tworzenie i rozwój polskiej e-gospodarki. Produkty i usługi kieruje do instytucji bankowo-finansowych, przedsiębiorstw, administracji publicznej, firm działających w obszarze e-commerce oraz ich klientów.

 

Centrum Prawa Bankowego i Informacji sp. z o.o.

Centrum Prawa Bankowego i Informacji jest firmą o ugruntowanej pozycji w obszarze wymiany informacji, doradztwa prawnego, szkoleń i działalności wydawniczej. Podmiot istnieje od 1992 roku i stanowi zaplecze wspierające sektor bankowy, sukcesywnie rozwijając nowe sfery działalności.

Główna działalność:

  • sporządzanie specjalistycznych ekspertyz i opinii prawnych, w szczególności z zakresu szeroko rozumianego rynku finansowego, a także przygotowywanie projektów stanowisk do nowych aktów prawnych,
  • organizacja szkoleń, seminariów i konferencji, przede wszystkim w dziedzinach związanych z działalnością banków i innych instytucji finansowych oraz w zakresie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • obsługa i rozwijanie Systemów Wymiany Informacji ZBP podnoszących bezpieczeństwo systemu płatniczego,
  • prowadzenie wydawnictwa szeregu specjalistycznych pism branżowych,
  • prowadzenie ogólnopolskiej sieci Centrów Informacji Gospodarczej.
 

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną, zajmującą się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obywateli oraz dystrybucją świadczeń (np. emerytur, rent, zasiłków chorobowych lub macierzyńskich) w wysokości i na zasadach ustalonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

Doświadczenie w prowadzeniu działalności ubezpieczeniowej ZUS zbiera już od blisko 80-ciu lat. Powstał 24 października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych. Od chwili powołania jest jedną z najnowocześniejszych i najlepiej zorganizowanych tego typu instytucji na świecie.

Obecnie z usług ZUS korzysta około 24 mln klientów, co stawia Zakład w czołówce największych instytucji finansowych w Polsce. Środki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których dysponentem jest ZUS, stanowią blisko 50 proc. zasobów pieniężnych państwa. Zakład nie prowadzi jednak własnej polityki finansowej i nie może samodzielnie ustalać np. wysokości składek lub świadczeń - politykę w tym obszarze kształtuje Parlament w drodze ustaleń ustawowych.