Katedra Bankowości

A A A drukuj

Informacje o kierunku

Katedra Bankowości i Katedra Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń od października 2017 r. uruchamiają nowy kierunek studiów magisterskich na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych „Bankowość i zarządzanie ryzykiem”. W ramach kierunku będą prowadzone dwie specjalności: „bankowość zaawansowana” oraz  „zarządzanie ryzykiem na rynku bankowym i ubezpieczeniowym”. Koordynację programu prowadzi Katedra Bankowości. Czas trwania studiów: 4 semestry.

Profil studiów:

Kierunek „Bankowość i zarządzanie ryzykiem” kładzie nacisk na analizę różnych aspektów funkcjonowania instytucji sektora bankowego, ubezpieczeniowego i szeroko rozumianego sektora pośrednictwa finansowego, w szczególności na zarządzanie ryzykiem na rynku finansowym. Obok zagadnień mikroekonomicznych, związanych z funkcjonowaniem i zarządzaniem instytucjami kredytowymi i ubezpieczeniowymi, a także dotyczących współpracy z innymi podmiotami rynku finansowego, w trakcie kursów poruszana jest tematyka otoczenia instytucjonalno-regulacyjnego: systemów bankowych, międzynarodowych stosunków finansowych, systemów pieniężnych i walutowych oraz tendencji na globalnych rynkach finansowych.

Absolwenci uzyskują praktyczne umiejętności z zakresu funkcjonowania banków uniwersalnych i specjalistycznych, instytucji ubezpieczeniowych i pośrednictwa finansowego; zarządzania ryzykiem na różnych obszarach ważnych dla funkcjonowania powyższych instytucji; przeprowadzania operacji i czynności bankowych; zarządzania instytucją kredytową i ubezpieczeniową; wykorzystywania nowoczesnych technologii w bankowości oraz w kontaktach z bankami (e-banking); porównywania i wyboru oferty instytucji finansowych. Studenci nabywają także wiedzę na temat obiegu pieniężnego, roli banków centralnych i instytucji tworzących sieć bezpieczeństwa finansowego oraz międzynarodowych rozliczeń finansowych ważnych dla funkcjonowania globalnych rynków finansowych.

Egzaminy zewnętrzne:

Kierunek przygotowuje absolwenta do międzynarodowego egzaminu na Europejski Certyfikat Bankowca, wymagany do uzyskania stopnia Dyplomowanego Pracownika Bankowego w Systemie Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej, (stopień nadawany przez Związek Banków Polskich). Katedra Bankowości została akredytowana przy programie standardów kwalifikacyjnych ZBP oraz otrzymała prawo do organizowania tego międzynarodowego egzaminu na Wydziale Finansów i Prawa UEK.

 
Profil absolwenta:

  • Wysokiej jakości specjalista z dziedziny bankowości i ubezpieczeń – dobrze  przygotowany z zakresu szeroko rozumianej obsługi bankowej i finansowej klientów indywidualnych, jak i małych i dużych przedsiębiorstw (wybór najlepszej oferty bankowej, ocena i analiza potrzeb finansowych i zdolności kredytowej, znajomość technik sprzedaży oraz negocjacji).
  • Ekonomista dobrze zorientowany w zasadach funkcjonowania banków i innych pośredników finansowych (znajomość prawnych podstaw ich działalności, organizacji, finansów, rachunkowości, controllingu itp.).
  • Pracownik odpowiednio przygotowany do zajmowania stanowisk w pionie finansów każdego rodzaju przedsiębiorstwa, organizacji non-profit oraz administracji państwowej (znajomość zasad współpracy z bankiem, form rozliczeń bankowych, pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, w formie kredytów, emisji papierów wartościowych, funduszy od organizacji międzynarodowych; ocena i realizacja przedsięwzięć inwestycyjnych, racjonalizacja kosztów).
  • Pracownik niebankowych instytucji pośrednictwa finansowego – firm leasingowych, biur maklerskich, funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, firm doradztwa finansowego i konsultingowych.
  • Analityk posiadający umiejętności szacowania ryzyka przeprowadzanych operacji finansowych oraz sposobów jego ograniczania.
  • Ekonomista cechujący się umiejętnością negocjacji prowadzących do efektywnego wykorzystania środków finansowych.
  • Pracownik wykazujący się przygotowaniem do samodzielnej pracy analitycznej oraz do pracy w zespole.

Zasady rekrutacji

O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł licencjata. W postępowaniu rekrutacyjnym podstawowe kryterium stanowią wyniki osiągnięte w trakcie dotychczasowych studiów lub rezultaty egzaminu pisemnego z bankowości i zarządzania ryzykiem. Ze względu na to, iż studiowanie na kierunku „Bankowość i zarządzanie ryzykiem” wymaga wiedzy z dziedziny bankowości i zarządzania ryzykiem, przewiduje się, że preferencje będą mieli studenci Wydziału Finansów i Prawa, którzy ukończyli studia I stopnia na kierunku "Finanse i rachunkowość” (planowane jest zarezerwowane dla nich 50% miejsc na studiach stacjonarnych; decydować będzie średnia uzyskana w trakcie studiów I stopnia). Pozostałe miejsca na studiach dziennych będą obsadzone w postępowaniu kwalifikacyjnym na podstawie egzaminu pisemnego (decydować będą wyniki egzaminu). Kwalifikacja na studia niestacjonarne odbywać się będzie według zgłoszeń; w razie liczby zgłoszeń przekraczających limit decydować będzie średnia ze studiów I stopnia.

Planowana liczba studentów: studia stacjonarne i niestacjonarne- po 60 osób.

Wykładowcy to pracownicy Katedr:

  • Bankowości: prof. UEK dr hab. Ewa Miklaszewska (Kierownik Katedry), dr Krystyna Czepielewska–Kałka, dr Mateusz Folwarski, dr Aleksandra Jurkowska, dr Piotr Karaś, dr Krzysztof Kil, dr Igor Styn, mgr Michał Boda, mgr Radosław Ciukaj.
  • Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń: prof. zw. dr hab. Wanda Sułkowska (Kierownik Katedry), dr hab. Maria Kuchlewska, dr hab. Maria Płonka, dr Tomasz Jedynak, dr Grzegorz Strupczewski, mgr Maciej Cycoń.
  • Zakładu Instytucji Finansowych Katedry Finansów, Katedry Matematyki, Katedry Prawa Cywilnego i Gospodarczego i innych Katedr Wydziału Finansów i Prawa oraz Wydziału Zarządzania.