Muzeum UEK

A A A drukuj

Wystawa stała

 

 

Wystawa obrazuje bogatą historię Uczelni, utrwala jej tradycje, a także służy celom naukowo-poznawczym.
Podzielona jest na pięć zasadniczych części o chronologicznym układzie.
Granice czasowe ekspozycji otwiera 1882 rok - data założenia w Krakowie zawodowej Szkoły Handlowej, zamyka zaś 80. jubileuszowy rok akademicki 2004/2005.

 

  Część 1. Prehistoria szkoły (1882-1924)
 


dotyczy początków szkolnictwa handlowego na  terenie Krakowa. Przedstawia eksponaty z okresu średniej Szkoły Handlowej, kursów dla abiturientów i Instytutu Towaroznawczego, w tym m.in. statuty i programy szkół oraz publikacje z zakresu towaroznawstwa.

 
  
 
  
  Część 2. Wyższe Studium Handlowe (1925-1938)

 

obrazuje początki i pierwsze lata działalności krakowskiej Akademii Ekonomicznej, która założona została 28 maja 1925 roku. Prezentuje sylwetkę prof. Arnolda Bollanda - współzałożyciela i pierwszego dyrektora szkoły, archiwalne dokumenty studenckie oraz najstarsze wydawnictwa uczelni, między innymi: programy, pierwsze przemówienie inauguracyjne, a także archiwalne zdjęcia, pieczęć oraz rękopis A. Bollanda z projektem statutu WSH.

 
  
 
  
  Część 3. Akademia Handlowa (1938-1950)
 


dotyczy okresu, na który przypada działalność szkoły w czasie wojny, zobrazowana dokumentami studenckimi z tajnego nauczania. Widnieje tam także lista nazwisk zamordowanych i zmarłych w  czasie wojny pracowników naukowych uczelni. Ekspozycję wzbogacają pamiątki z okresu tuż przed wojną (statut i program AH, stempel, pieczęć, zdjęcia) oraz z czasu po jej zakończeniu (skrypty oraz karty egzaminacyjne, między innymi Zbigniewa Herberta, który studiował na uczelni w latach 1944-1947).

 
  
 
  
  Część 4. Wyższa Szkoła Ekonomiczna (1950-1974)

 


przedstawia historię uczelni po jej upaństwowieniu w 1950 roku. Pokazuje dzieje gmachu przy ul. Rakowickiej - obecnej siedziby uczelni, a dawniej Schroniska Fundacji księcia Aleksandra Lubomirskiego. W tej części znajdują się również pierwsze insygnia akademickie przyznane szkole w 1960 roku. W formie ogłoszeń na tablicy informacyjnej eksponowane są: program wykładów z 1950 roku z wyszczególnionymi zajęciami z podstaw marksizmu-leninizmu, dokumenty dotyczące dyscypliny studentów, zdjęcia z pochodów pierwszomajowych oraz wycinki prasowe z tamtego okresu.

 
  
 
  
  Część 5. Akademia Ekonomiczna (1974-2005)

 


dotyczy historii szkoły po przekształceniu jej w Akademię Ekonomiczną. Przedstawia medale jubileuszowe i sztandar uczelni. Ukazuje kontakty Uczelni z Ojcem Świętym, w tym pamiątkowe zdjęcia z Jego wizyty w tym miejscu w 1999 roku oraz wpis do jubileuszowej "Księgi pamiątkowej" z błogosławieństwem Jego Świątobliwości dla całej społeczności akademickiej.

 

Eksponaty zgromadzone na wystawie, pochodzące ze zbiorów Muzeum, wypożyczone z Archiwum uczelni lub podarowane przez absolwentów i pracowników Uniwersytetu, to przede wszystkim materiały piśmiennicze: dokumenty, książki, broszury, dyplomy, listy, rejestry studentów i skrypty. Wzbogacają je fotografie, symbole akademickie (medale, pieczęcie, insygnia, togi, sztandar) oraz zabytkowe urządzenia laboratoryjne.