Program specjalności
Studenci specjalności bankowość przygotowani są do pracy w bankach i we wszystkich innych instytucjach finansowych szeroko rozumianego systemu bankowego. Program studiów nasycony jest przedmiotami z zakresu teorii i praktyki funkcjonowania pieniądza i systemów pieniężnych, polityki monetarnej, rynków, instrumentów i instytucji finansowych, organizacji zarządzania finansowego bankami, rachunkowości bankowej, prawa bankowego, dewizowego, czekowego, wekslowego, papierów wartościowych, a ponadto obejmuje zagadnienia analizy finansowej i oceny efektywności inwestycji dla celów kredytowych, zasady polityki depozytowej i kredytowej, zarządzanie aktywami i pasywami itp.
Kwalifikacje absolwenta
Absolwent tej specjalności jest fachowcem znającym dobrze wszystkie instytucje działające na rynku finansowym, w szczególności zaś banki, łącznie z bankiem centralnym i jego agendami. Zna bardzo dobrze mechanizm działania wszelkich segmentów rynku finansowego, tj. rynek dewizowy, rynek pieniężny i rynek kapitałowy oraz wszystkie występujące na tych rynkach instrumenty finansowe: podstawowe i pochodne wszelkich typów. Potrafi analizować wszystkie sprawozdania finansowe - tak przedsiębiorstw jak i instytucji finansowych, zarówno z punktu widzenia formalno-prawnego, jak i szczególnie z punktu widzenia treści ekonomicznych, które są istotne dla oceny wiarygodności i zdolności kredytowej analizowanego podmiotu. Jest ponadto specjalistą, który potrafi szybko znaleźć potrzebne mu do pracy informacje i dane liczbowe oraz zastosować nowoczesne narzędzia informatyczne do ich obróbki. Doskonale potrafi porozumiewać się przynajmniej w jednym języku obcym, przede wszystkim w angielskim, chociaż coraz częściej standardem jest znajomość dwóch języków obcych.
Perspektywy zawodowe
Opisane wyżej umiejętności i wiedza nabyta w trakcie studiów na specjalności Bankowość stanowią bardzo mocny argument w staraniach o atrakcyjne posady. Wielu absolwentów znajduje zatrudnienie w bankach komercyjnych i oddziałach Narodowego Banku Polskiego, gdzie szybko zdobywają stanowiska kierownicze, nierzadko tworząc od podstaw nowe wydziały lub inne jednostki organizacyjne banków, wchodząc w dziedziny dotychczas nieznane na rynku polskim, np. bankowość inwestycyjna, bankowość hipotetyczna, działalność bankowo-ubezpieczeniowa itp. Wielu absolwentów jest zatrudnionych w renomowanych spółkach konsultingowych, biurach maklerskich, funduszach inwestycyjnych oraz instytucjach ubezpieczeniowych. Spora grupa trafia do przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych lub też sama prowadzi własne przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę fakt, że rynek finansowy w Polsce dopiero się rozwija - osoby, które dobrze wykorzystają okres studiów i możliwości, jakie zostały im stworzone, mają przed sobą dobre perspektywy.