A A A drukuj

O Wydziale

Od dnia 1 października 2016 roku nastąpiła zmiana nazwy wydziału z Wydziału Finansów na Wydział Finansów i Prawa. Wydział Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK) powstał w roku akademickim 2002/2003. Utworzenie Wydziału Finansów było konsekwencją intensywnego rozwoju UEK  w ostatnich dwóch dekadach. Przejawiało się  to  w rozwoju kadry naukowej, powiększaniu liczby studentów, w osiągnięciach  badawczych i publikacyjnych, przede wszystkim Wydziału Ekonomii, na którym funkcjonowały Katedry finansowe, Katedry nauk regionalnych i przestrzennych, Katedra prowadząca badania nad nowoczesnym zastosowaniem rachunkowości w procesach mikroekonomicznych,  Katedry zajmujące się badaniami nad ochroną i finansowaniem środowiska naturalnego.

Powstanie Wydziału Finansów stało się możliwe także dzięki rozwojowi  nauk matematycznych i ich zastosowania  w ekonomii oraz w  finansach. Równie pomyślny był rozwój nauki prawa i różnych jego specjalności, w tym prawa gospodarczego, handlowego, prawa papierów wartościowych, prawa finansowego, prawa bankowego, prawa finansowego. Wydział Finansów jest więc owocem rozwoju zarówno Wydziału Ekonomii jak i Wydziału Zarządzania, na którym działała Katedra Matematyki oraz Katedra Prawa, wchodzące obecnie w skład Wydziału Finansów i Prawa. Wydział Finansów i Prawa  posiada duże osiągnięcia badawcze, publikacyjne, w kształceniu kadr naukowych oraz w kształceniu studentów na poziomie licencjackim, magisterskim  i studiów podyplomowych.

Potencjał kadrowy Wydziału Finansów i Prawa stanowią badacze wymienionych specjalności, co oznacza, że Wydział ten jest prężną jednostkę badawczą i dydaktyczną Uczelni. Wydział Finansów i Prawa promuje nie tylko młodych własnych pracowników naukowych, ale także pracowników spoza UEK. Samodzielni pracownicy Wydziału prowadza wykłady seminaria doktorskie w trybie niestacjonarnym. Począwszy od roku akademickiego 2008/2009 Na Wydziale Finansów prowadzone są również studia doktoranckie stacjonarne. Wydział prowadzi interdyscyplinarne badania  nad współczesnymi  zjawiskami i procesami finansowymi, rolą pieniądza w gospodarce rynkowej, badaniami nad sektorem finansowym, instytucjami finansowymi, instrumentami finansowymi, nad finansami publicznymi, finansami samorządowymi, bankowością, polityką monetarną, rynkami kapitałowymi a także z zakresu teorii  rachunkowości i rachunkowości finansowej. Zjawiska i procesy finansowe są także przedmiotem badań  nauk prawnych. Zjawiska pieniężne występują zawsze w przestrzeni, stąd ważne są badania nad przestrzennymi aspektami tych zjawisk.