Integracja organizacyjna na Wydziale Finansów i Prawa zespołów badawczych stwarza szansę podniesienie jakości kształcenia i lepszego przygotowania absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie do coraz bardziej wymagającego i zmieniającego się rynku pracy. Chodzi tutaj o zastosowanie matematyki w specjalnościach finansowych, finansowanie rozwoju regionalnego i lokalnego, finansowanie ochrony środowiska. Katedra Prawa z kolei silnie związana jest dydaktycznie z kierunkiem "Finanse i rachunkowość", a w nowym układzie organizacyjnym stworzone zostały lepsze warunki do badań interdyscyplinarnych. Na Wydziale prowadzony jest też kierunek "Gospodarka przestrzenna", w programie którego występuje szereg przedmiotów finansowych. Z kolei w programie kierunku "Finanse i rachunkowość" wykładane są przedmioty pozwalające lepiej opanować przestrzenne aspekty zjawisk finansowych. Kadra Wydziału Finansów jest w pełni komplementarna w stosunku do wymienionych kierunków studiów. Dowodem na to jest także prowadzenie seminariów magisterskich i dyplomowych przez pracowników naukowych Katedry Gospodarki Regionalnej, Katedry Polityki Przemysłowej i Ekologicznej, Katedry Prawa na kierunku „Finanse i rachunkowość".
Misją Wydziału Finansów i Prawa jest też zintensyfikowanie kształcenia na studiach podyplomowych na Wydziale Finansów. Popyt na ten rodzaj wiedzy będzie wzrastał wraz z rozwojem sektora finansowego w Polsce i ogólnym rozwojem stosunków finansowych. W szczególności na Wydziale Finansów prowadzone są studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów, doradztwa podatkowego, zamówień publicznych, finansów samorządu terytorialnego oraz ubezpieczeń gospodarczych. Wydział wykonuje badania na rzecz praktyki, jego pracownicy realizują projekty i ekspertyzy na rzecz różnych podmiotów gospodarczych, w tym zwłaszcza instytucji finansowych. Pracownicy Wydziału Finansów pełnią odpowiedzialne funkcje w różnych instytucjach publicznych, a także działają na rzecz rozwoju nauki.
Absolwenci Wydziału Finansów i Prawa są cenionymi pracownikami i z łatwością znajdują zatrudnienie przede wszystkim w bankach, spółkach konsultingowych, biurach maklerskich, obsłudze funduszy inwestycyjnych, biurach rachunkowych, urzędach skarbowych, kancelariach doradztwa podatkowego, administracji państwowej i samorządowej, instytucjach Unii Europejskiej w Polsce jak również w krajach członkowskich Unii, departamentach zarządzania ryzykiem w instytucjach finansowych jak i niefinansowych, funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ekologicznych funduszach inwestycyjnych, firmach audytorskich, towarzystwach ubezpieczeniowych, służbach planistyczno-zarządzających organów samorządowych wszystkich szczebli, instytucjach zarządzających finansami publicznymi i mieniem komunalnym oraz wykonując wolny zawód np. doradcy podatkowego, doradcy inwestycyjnego, biegłego rewidenta, księgowego, dealera i brokera.