Efektywność giełdowego rynku akcji w Polsce z perspektywy dwudziestolecia pod redakcją Jana Czekaja
Autorzy poszczególnych rozdziałów: Jan Czekaj, Marcin Czupryna, Michał Grotowski, Elżbieta Kubińska, Grzegorz Prosowicz, Małgorzata Snarska, Janusz Żarnowski
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2014
W książce – będącej efektem badań przeprowadzonych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – przedstawiono się kształtowanie się efektywności informacyjnej giełdowego rynku akcji w Polsce. Autorzy skupili uwagę na: ekonomicznych i prawnych uwarunkowaniach funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie; istocie efektywności informacyjnej giełdowego rynku akcji; słabej, półsilnej i silnej efektywności informacyjnej tego rynku w Polsce; racjonalności postępowania inwestorów giełdowych.
Książka jest przeznaczona dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów uczelni i kierunków ekonomicznych, a także inwestorów i analityków giełdowych, publicystów ekonomicznych.
Finanse w rozwoju gospodarczym i społecznym pod redakcją Jana Czekaja i Stanisława Owsiaka
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2014
Autorzy książki przedstawili związki i zależności między sferą finansów a sferą realną gospodarki. Poszczególne rozdziały dotyczą polityki finansowej, rynków finansowych, instytucji finansowych, finansów przedsiębiorstw, różnych rodzajów ryzyka. Książka jest przeznaczona dla teoretyków i praktyków finansów.
Rynki, instrumenty i instytucje finansowe pod redakcją Jana Czekaja
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008
Podręcznik zawiera kompletny wykład o rynku finansowym – jego mechanizmach, instrumentach, uczestnikach i ich wzajemnych relacjach. Lektura pierwszych części umożliwia wyrobienie sobie syntetycznego obrazu rynku finansowego, potem Autorzy przechodzą do przykładów, w ostatnich fragmentach podejmują – sprawiającą studentom największe trudności – problematykę wyceny instrumentów finansowych, od akcji i obligacji do instrumentów pochodnych. Książka zawiera szczegółowe dane liczbowe dotyczące polskiego rynku finansowego, zarówno w przekroju rynków, instrumentów, jak i instytucji finansowych. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono wykaz najważniejszych terminów, pytania kontrolne i zadania (tam, gdzie jest to uzasadnione).
Efektywność giełdowego rynku akcji w Polsce z perspektywy dziesięciolecia, Jan Czekaj, Mirosław Woś, Janusz Żarnowski
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001
Książka stanowi rezultat kilkuletnich badań efektywności polskiego rynku akcji prowadzonych przez specjalistów z dziedziny współczesnej teorii inwestowania. Dzięki ich pracy powstała najbardziej kompletna na naszym rynku wydawniczym publikacja analizująca możliwości osiągnięcia na polskiej giełdzie ponadprzeciętnych zysków dzięki informacjom publicznym i niepublicznym: notowaniom akcji, danym fundamentalnym i wiadomościom poufnym.