A A A drukuj

Kierunek: Europeistyka

SPECJALNOŚCI (na studiach I i II stopnia):        

- Biznes i współpraca na rynku europejski

- Menedżer projektów europejskich

www.keig.uek.krakow.pl

Studia na kierunku Europeistyka mają charakter interdyscyplinarny i są adresowane do osób, których zainteresowania lub wykonywane obowiązki skłaniają do poszerzania wiedzy z zakresu funkcjonowania Unii Europejskiej i polityki międzynarodowej. Studia oferują rozległą wiedzę osobom, które chcą odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z tej dziedziny.

Absolwent kierunku Europeistyka posiadać będzie podstawową wiedzę z zakresu ekonomii, prawa, socjologii, politologii i stosunków międzynarodowych. Charakteryzować go będzie znajomość europejskiej tradycji, historii i kultury, społeczno-politycznych uwarunkowań integracji europejskiej (ze szczególnym uwzględnieniem kwestii integracji Polski z Unią Europejską), struktury Unii Europejskiej oraz prawnych i ekonomicznych aspektów jej funkcjonowania.

Absolwent kierunku Europeistyka zdobywa nie tylko szeroką wiedzę teoretyczną ale i praktyczną. Istotnym w kształceniu na tym kierunku jest posiadanie praktycznej znajomości języków obcych, dlatego też w programie nauczania przewidziane są dodatkowe konwersatoria z języka europejskiego (angielski, francuski lub niemiecki) na wybranym przez słuchaczy poziomie.

Od roku akademickiego 2014/2015 opracowano nowy program studiów, dostosowany do najnowszych standardów kształcenia na poziomie europejskim i potrzeb rynku pracy. Wprowadzono dwie nowe specjalności: Menedżer projektów europejskich oraz Biznes i współpraca na rynku europejskim. Profile kształcenie na specjalnościach odpowiadają na zapotrzebowanie społeczne i dają możliwość poszukiwania atrakcyjnego zatrudnienia.

 

MENEDŻER PROJEKTÓW EUROPEJSKICH

Celem tej specjalności jest przekazanie wiedzy i umiejętności oraz wykształcenie kompetencji w zakresie zarządzania firmą produkcyjną, handlową i usługową działającą na rynkach europejskich.

Specjalność ta przygotowuje studentów do prowadzenia działalności gospodarczej na liczącym ponad 500 milionów konsumentów rynku Unii Europejskiej.

Studia pozwalają zrozumieć funkcjonowanie skomplikowanej struktury, jaką jest UE i wykorzystać tą wiedzę w praktyce.

Kształcenie ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje aspekty ekonomiczne, prawne i kulturowe a także pomaga wykształcić kompetencje interpersonalne.

Dowiecie się Państwo jak założyć własną firmę, jak działać na rynku UE i jaką wybrać strategię firmy w otoczeniu wielokulturowym. Poznacie różnice kulturowe w biznesie, zasady negocjacji z partnerami z różnych krajów oraz podstawy zawierania międzynarodowych

transakcji gospodarczych. Dowiecie się jak pozyskać unijne fundusze na działalność Waszej firmy.

Studia ułatwiają znalezienie ciekawej i atrakcyjnej pracy w przedsiębiorstwach krajowych funkcjonujących na rynkach europejskich, przedsiębiorstwach europejskich, korporacjach międzynarodowych. Pozwalają na podjęcie własnej działalności lub kontynuowanie kariery zawodowej.

  

BIZNES I WSPÓŁPRACA NA RYNKU EUROPEJSKIM

Celem tej specjalności jest przekazanie wiedzy i umiejętności oraz wykształcenie kompetencji w zakresie zarządzania firmą działającą w otoczeniu międzynarodowym i wielokulturowym.

Specjalność ta przygotowuje specjalistów, którzy muszą poznać warunki i zasady funkcjonowania firm na rynkach obcych.

Studia pozwalają zdobyć nie tylko wiedzę z zakresu funkcjonowania rynków międzynarodowych i biznesu międzynarodowego, ale i praktyczne umiejętności z zakresu zarządzania firmą w odmiennym od krajowego otoczeniu ekonomicznym, prawnym, administracyjnym i społeczno-kulturowym.

Poznacie Państwo zasady budowy przewagi konkurencyjnej na rynkach obcych, finansowania transakcji i rozliczeń w handlu międzynarodowym oraz zasady zarządzania projektem europejskim.

Absolwenci tej specjalności będą przygotowani do prowadzenia biznesu na rynku europejskim, nawiązywania współpracy z partnerami zagranicznymi, analizy międzynarodowego otoczenia, tworzenia strategii działania na rynkach obcych. Ponadto uzyskają wiedzę i posiądą umiejętności z zakresu negocjowania kontraktów w językach obcych oraz sprawnego komunikowania się i działania w środowisku biznesu międzynarodowego.

Cel kształcenia na obu specjalnościach wynika z faktu, że Europeistyka jest dziedziną nauki o charakterze interdyscyplinarnym. Założeniem programu jest, aby absolwent posiadał: zdolność systemowego i kompleksowego podejścia do problematyki europejskiej, umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym, metodami i technikami w nawiązywaniu stosunków i współpracy z instytucjami i partnerami europejskimi, znajomość organizacji instytucji światowych, systemu powiązań między nimi, a w szczególności zasad integracji i współpracy podmiotów z państw Unii Europejskiej.

 

Absolwent kierunku będzie mógł pracować w:

  • administracji centralnej i samorządowej,
  • organach i instytucjach Unii Europejskiej,
  • instytucjach krajowych, związanych z integracją europejską,
  • firmach konsultingowych,
  • placówkach informacyjnych,
  • placówkach kulturalnych,
  • wydawnictwach,
  • środkach masowego przekazu,
  • przedsiębiorstwach krajowych funkcjonujących na rynkach europejskich,
  • przedsiębiorstwach europejskich,
  • instytucjach uczestniczących w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu funduszy strukturalnych i pomocowych,
  • Centrach Informacji Europejskiej.

 

Więcej o kierunku Europeistyka: www.keig.uek.krakow.pl

Prezentacja specjalności: tutaj

 

Kontakt:

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Katedra Europejskiej Integracji Gospodarczej

ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

pawilon Ustronie, pok. 503, 504, 505, 509, 511

tel. 12 293 53 08

e-mail: magdalena.zajaczkowska@uek.krakow.pl