A A A drukuj

Akademia Analizy Fundamentalnej PricewaterhouseCoopers

 

Zainteresowanie pierwszą w historii edycją Akademii Analizy Fundamentalnej pod patronatem Koła Naukowego Rynku Kapitałowego INDEX oraz PricewaterhouseCoopers przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Lista uczestników musiała zostać zamknięta po 36 godzinach od rozpoczęcia zapisów ze względu na osiągnięcie maksymalnego limitu 130 miejsc. W kolejnych dniach liczba zgłoszeń wzrosła do 270.

Ogromne zainteresowanie Akademią pod patronatem PwC pokazuje, jak bardzo potrzebne są studentom podobne szkolenia organizowane przez koła naukowe i firmy współpracujące z Uniwersytetem.

Jak przebiegała Akademia?

Akademia Analizy Fundamentalnej rozpoczęła się 8 listopada 2010 roklu Pierwsze spotkanie dotyczyło Analizy makrootoczenia. Wykład prowadzili Paweł Bieniasz i Michał Bugajski, studenci UEK i członkowie Koła Naukowego INDEX. Uczestnicy zajęć mogli dowiedzieć się, na jakiej zasadzie funkcjonują wskaźniki makroekonomiczne, takie jak: Chicago PMI, Consumer Confidence Index, Index ISM. Zwrócono uwagę na dużą przydatność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych wskaźników badających nastroje wśród konsumentów i producentów. Zobrazowane zostały techniki pomiaru rynku pracy i rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Zaprezentowano zależności między wskaźnikami makroekonomicznymi a indeksami giełdowymi. Spotkanie zakończyło się omówieniem wpływu sytuacji demograficznej, prawnej i technologicznej na wyniki finansowe spółek.

Tydzień później uczestnicy akademii wzięli udział w wykładzie dotyczącym Analizy sektorowej. Na wykładzie, prowadzonym przez członków koła naukowego Marcina Sułkowskiego i Ryszarda Miodońskiego, przedstawiono porównania subindeksów sektorowych indeksu WIG (m.in. WIG Budownictwo, WIG Banki). Uczestnicy spotkania mogli zauważyć, że w tych samych okresach czasowych stopy zwrotu znacznie różnią się od siebie w wybranych sektorach. Omawiano także sektor energii i sektor farmaceutyczny w Polsce. Na tych dwóch przykładach zaprezentowano podstawy analizy sektorowej w praktyce.

Trzecie spotkanie Akademii Analizy Fundamentalnej, prowadzone przez Łukasza Koterwę, menedżera Grupy ds. Rynków Kapitałowych w PricewaterhouseCoopers, dotyczyło Wyceny spółki w teorii i praktyce. Słuchacze wykładu mieli okazję dowiedzieć się, jak przeprowadza się proces wyceny przedsiębiorstwa w świecie biznesu. Pierwsza część spotkania dotyczyła zalet i wad poszczególnych metod wyceny (zdyskontowane przepływy pieniężne, metoda porównawcza oraz metoda majątkowa). W drugiej części Łukasz Koterwa przedstawił praktyczne problemy, które może napotkać wyceniający, między innymi premię za kontrolę, dyskonto za brak płynności, czy też problemy związane ze stopą dyskontową.

Ostatnie spotkanie Akademii, 26 listopada 2010 roku, poprowadził Jarosław Palejko - starszy konsultant w Grupie ds. Rynków Kapitałowych PricewaterhouseCoopers. Wykład zatytułowany Wycena spółki w teorii i praktyce - część II dotyczył praktycznych aspektów wyceny metodą dochodową (DCF). Prowadzący w pierwszej kolejności omówił założenia, metodologię obliczeń oraz dobór właściwych informacji, na których powinny opierać się prognozy przyszłych przepływów pieniężnych, a następnie zaprezentował sposób kalkulacji stopy dyskontowej, której prawidłowe oszacowanie jest istotne, gdyż znacząco wpływa na wynik wyceny. Jarosław Palejko zwrócił także uwagę uczestników Akademii na ewentualne pułapki czyhające na sporządzających wyceny. Spotkanie zakończyło się ćwiczeniami. Zadaniem studentów było obliczenie kosztu kapitału własnego, średnioważonego kosztu kapitału (WACC) oraz dokonanie wyceny spółki.

Uczestnicy Akademii Analizy Fundamentalnej na ostatnim spotkaniu otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w wykładach oraz upominki od PricewaterhouseCoopers.

Prezentacje z wykładów, galerię zdjęć i filmowe podsumowanie Akademii można znaleźć na stronie internetowej Koła Naukowego INDEX pod adresem: www.index.uek.krakow.pl.

Koło Naukowe INDEX już teraz zaprasza na kolejne edycje Akademii. W marcu 2011 r. odbędzie się Akademia Analizy Technicznej, w planach jest organizacja Akademii Rynku Forex.

 

  Rozmowa z Jarosławem Palejko - starszym konsultantem w Grupie ds. Rynków PricewaterhouseCoopers

 

 Jak PwC postrzega współpracę ze studentami?

PwC to firma, która od lat utrzymuje bardzo dobre relacje ze środowiskiem akademickim. Jeśli tylko mamy możliwość, wspieramy inicjatywy studenckie, dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Organizujemy też wiele programów i konkursów we własnym zakresie jak chociażby „Grasz o staż" czy „Experience PwC". Jest to doskonała okazja dla młodych osób, aby poznać naszą branżę, specyfikę pracy oraz zaplanować własną karierę. Część studentów już pracuje, a pozostali niebawem zaczną - także razem z nami. Podsumowując, współpraca ze studentami jestem przekonany, że przynosi im wiele korzyści.

Jak PwC ocenia zainteresowanie studentów Akademią?

Byłem mile zaskoczony, gdy przed wykładem wypełniła się 120-osobowa aula. Z tego co wiem, zainteresowanie pozostałymi wykładami było także spore. To bardzo dobre zjawisko, że już na drugim lub trzecim roku studenci potrafią zidentyfikować swoje zainteresowania na tyle, by móc odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co chcę robić po studiach?". Zajęcia z ekspertami firm mają tę zaletę, że pozwalają skonfrontować teorię z praktyką i dają wyobrażenie, jak wygląda praca w finansach. Pozytywnie oceniam również to, że coraz więcej studentek interesuje się tematyką wycen.

Czy warto organizować podobne akademie w przyszłości?

Na pewno tak. Nasza firma rozwija się dynamicznie, co oznacza, że z pewnością będziemy dalej zatrudniać wiele młodych osób, którzy w pewien sposób stanowią jej fundament. Zależy nam na kontakcie z nimi, więc z całą pewnością z UEK nie znikniemy. Zamierzamy być nadal dostępni i widoczni dla studentów. Organizacja Akademii to jeden ze sposobów, ale zachęcamy także do udziału w pozostałych inicjatywach PwC bądź odbywających się pod naszym patronatem. Kluczowe są także praktyki, które są najlepszą metodą, aby nas poznać i - co ważniejsze - dać się poznać.