7, 9 i 16 grudnia b.r. na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyła się II edycja Akademii Analizy Fundamentalnej. Cykl trzech spotkań zorganizowanych przez działające na uczelni Koło Naukowe Rynku Kapitałowego INDEX oraz firmę PricewaterhouseCoopers cieszył się olbrzymim zainteresowaniem studentów, chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat tej techniki analizy rynku kapitałowego. Patronami medialnymi wydarzenia zostały portal finansowy Bankier.pl, portal studencki dlaStudenta.pl oraz miesięcznik Kapitałowy.
Inauguracja tegorocznej edycji Akademii miała miejsce w środę 7 grudnia. Pierwsze spotkanie dotyczyło podstaw analizy fundamentalnej. Milena Pacia z Koła Naukowego INDEX w swoim wykładzie pt. „W poszukiwaniu wartości” przybliżyła uczestnikom główne założenia na jakich bazuje analiza fundamentalna oraz przedstawiła jej poszczególne etapy takie jak analiza makrootoczenia, sektorowa i finansowa oraz wycena spółki wskazując na potrzebę przeprowadzenia każdego z nich poczynając od dotyczącej całej sytuacji gospodarczej analizy makroekonomicznej, poprzez zbadanie określonej branży i kończąc na analizie pojedynczych przedsiębiorstw. Prowadząca podkreśliła że kluczem do sukcesu przy przeprowadzaniu analizy fundamentalnej jest zrozumienie pojęcia wartości, które nie zawsze jest jednoznaczne z ceną, oraz umiejętność wskazania jej źródeł. Analiza fundamentalna została opisana jako proces zajmujący się badaniem na podstawie danych historycznych stanu gospodarek, branż czy podmiotów gospodarczych. Zaprezentowane zostały najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne takie jak PKB, poziom sprzedaży detalicznej, stopa bezrobocia, wskaźnik produkcji przemysłowej, dane dotyczące wniosków o zasiłki, CPI i PPI. Przedstawiono również często niedoceniane wskaźniki badające nastroje wśród producentów i konsumentów. Milena Pacia zwróciła uwagę słuchaczy na korelacje między wskaźnikami makroekonomicznymi a indeksami giełdowymi, pokazując że nieraz te pierwsze z mniejszą lub większą dokładnością pozwalają przewidzieć ruchy cen akcji. Na wykładzie omówiono także najpopularniejsze metody wyceny spółek takie jak metoda majątkowa, metoda mnożnikowa oraz metoda DCF.
Kolejne spotkanie w ramach Akademii odbyło się 9 grudnia. Wykład został poprowadzony przez Łukasza Koterwę, menedżera w grupie do spraw rynków kapitałowych w firmie PricewaterhouseCoopers. Tematem spotkania była wycena spółki w teorii i praktyce. Prowadzący na początku wykładu że wycenę wartości rynkowej przedsiębiorstwa można traktować zarówno jako naukę, dzięki oparciu jej na metodologii, opracowaniach teoretycznych oraz danych liczbowych ale wycena spółki posiada też znamiona sztuki ponieważ wiele jej elementów jest subiektywnych i opiera się na doświadczeniu i intuicji wyceniającego. Uczestnicy Akademii mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda proces wyceny spółki przeprowadzony przez profesjonalistów, jakie pytania dotyczące przedmiotu badań zadają sobie przed rozpoczęciem procesu wyceny i wedle jakich kryteriów dobierają metodologię. Zaprezentowane zostały najczęściej spotykane powody wykonania wyceny: potrzeba wspomożenia zarządzających w warunkach niepewności, spełnienia wymogów prawnych, ustalenia wartości rynkowej aktyw w celach podatkowych czy policzenia ceny dla konkretnego nabywcy lub sprzedawcy. Prowadzący wskazał skąd czerpać informacje potrzebne do wycenienia przedsiębiorstwa i podzielił źródła wiedzy na wewnętrzne – wyniki finansowe spółki, jej pozycję rynkową, produkty, skład zarządu i rady nadzorczej itp. – i zewnętrzne jak np. rentowność obligacji rządowych, prognozy PKB, sytację prawno-regulacyjną w danum kraju czy notowania giełdowe. Ten aspekt analizy fundamentalnej został omówiony na konkretnych przykładach zarówno z rynku krajowego jak i międzynarodowego. Łukasz Koterwa wytłumaczył jak powinien wyglądać porządny raport z wyceny. Przedstawił też najczęściej spotykane metody oszacowania wartości przedsiębiorstw szeroko omawiając argumenty przemawiające za i przeciw ich stosowaniu.
Na ostatnim ze spotkań, które miało miejsce 16 grudnia, Łukasz Koterwa kontynuował kwestię wyceny spółki, skupiając się na zagadnieniu wolnych przepływów pieniężnych i stóp dyskontowych. Uczestnicy dowiedzieli się czym charakteryzują się poszczególne rodzaje zdyskontowanych przepływów pieniężnych jak FCFF i FCFE oraz w jakich sytuacjach należy stosować dany z nich. Przedstawione zostały sposoby szacowania wartości rezydualnej. Słuchacze dowiedzieli się w jakich celach stosuje się malejącą lub stałą wzrostu oraz do czego służy model Gordona, mnożnik EBITDA oraz inne formuły stosowane w procesie wyceny. Mówiąc o stopach dyskontowych, Łukasz Koteria zapoznał uczestników ze wzorami na średni ważony koszt kapitału (WACC) i koszt kapitału własnego. Prowadzący zwracał uwagę na problemy wiążące się z obiektywnym oszacowaniem części składowych stóp dyskontowych. Kalkulacja takich elementów jak stopa wolna od ryzyka, współczynnik beta i premia za ryzyko rynkowe jest narażona na subiektywizm wyceniającego, co daje podstawy by nadać analizie fundamentalnej miano sztuki. Na wykładzie dogłębnie poruszono kwestie estymacji współczynnika bety, jej odmian (beta lewarowana, odlewarowana, Blume’a). Na koniec wykładu przeprowadzone zostało case study, podczas którego uczestnicy mogli sprawdzić swoją świeżo zdobytą wiedzę. W ostatnim dniu Akademii uczestnicy otrzymali od PwC certyfikaty zaświadczające o przebyciu szkolenia oraz prezent w postaci egzemplarzy miesięcznika Kapitałowy, jednego z patronów medialnych wydarzenia.
Sukces tegorocznej, drugiej już edycji Akademii Analizy Fundamentalnej pokazuje jak wielkie zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy wykazują krakowscy studenci, wśród których z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się tematyka związana z rynkami finansowymi. Na wszystkich wykładach sala wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Koło Naukowe INDEX już teraz zaprasza na inne organizowane przez nie wydarzenia w roku akademickim 2011/2012: Akademię Analizy Technicznej, Dzień Rynków Alternatywnych oraz Maraton Przez Gospodarkę Światową a także na wykłady z cyklu Spotkania Na Parkiecie, na które zapraszani są eksperci z rynków kapitałowych tacy jak Wojciech Białek i Grzegorz Zalewski.