A A A drukuj

Informacje o projekcie

Nazwa projektu: Zintegrowany System Informatyczny Zarządzania Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nr MRPO.01.02.00-12-057/10


 

Opis projektu

Projekt Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zakłada zakup i wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego Zarządzania Uczelnią wraz z niezbędnym sprzętem i oprogramowaniem: 2 serwery bazodanowe i 1 serwer aplikacyjny wraz z niezbędnym oprogramowaniem, 1 serwer dostępu zdalnego (usług terminalowych) oraz 1 serwer backupowy wraz z niezbędnym oprogramowaniem, macierz dyskową napęd taśmowy, 2 zasilacze UPS, urządzenie sieciowe, 2 szafy serwerowe.

Wdrożenie systemu informatycznego zaplanowane jest w następujących obszarach funkcjonowania uczelni:

-   Finanse (księgowania, raportowanie księgowań, dokumenty, kasa, rozliczenia, VAT, raportowanie rozliczeń),

-  Środki Trwałe (ewidencja, amortyzacja, podatki, inwentaryzacja, raportowanie),

-  Kadry i Płace (dane pracownika, zatrudnienie, praca i absencje, wypłaty i potrącenia, raporty),

-  Logistyka (kartoteka magazynowania, dokumenty, zakupy, sprzedaż, raporty),

-  Zarządzanie nieruchomościami (ewidencja, eksploatacja),

-  Zamówienia publiczne,

-  Delegacje (zarządzanie podróżami służbowymi),

-  Badania naukowe (projekty badawcze finansowane z MNiSW, granty doktorskie i habilitacyjne – badania własne, badania statutowe, konferencje naukowe, rozliczanie projektów realizowanych w ramach programów finansowanych ze środków UE, sprawozdania i raporty),

-  Studia (rejestracja kandydatów i rekrutacja, kartoteka studenta, kontrola toku studiów, sprawozdawczość, zaświadczenia, dyplomy, suplementy do dyplomów, raporty, wirtualna uczelnia, pomoc materialna, opłaty za studia, rozliczenia obciążeń dydaktycznych dla nauczycieli akademickich, planowanie i harmonogramowanie zajęć),

-  Controlling, planowanie, budżetowanie.

W ramach projektu planowany jest również zakup 1 skanera wraz z oprogramowaniem dla Biblioteki Głównej UEK.

Planowane inwestycje spowodują konieczność zatrudnienia 2 nowych informatyków oraz 1 osoby do obsługi skanera.

Rzeczową realizację projektu poprzedzą prace przygotowawcze: przygotowanie studium wykonalności, organizacja przetargów.

Jednym z ważnych elementów SIWZ jest wymóg, aby stosunek jakości do ceny był optymalny.

Jednym z podstawowych wymagań dotyczących Systemu jest zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi, które mają zastosowanie w funkcjonowaniu publicznych uczelni wyższych.

 

Cele projektu

Celem ogólnym projektu jest wzrost dostępności i efektywności usług świadczonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych do przebudowy procesów wewnętrznych zachodzących w uczelni.

Celem bezpośrednim projektu jest usprawnienie procesów zarządzania uczelnią oraz podniesienie jakości obsługi administracyjnej studentów, kandydatów na studia i pracowników UEK poprzez zakup i wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Uczelnią oraz podniesienie dostępności i wzrost ilości treści cyfrowych udostępnianych przez Bibliotekę Główną UEK poprzez zakup nowoczesnego skanera.

 

W ramach celów szczegółowych projektu należy wyróżnić:

-  unowocześnienie procesów zarządzania uczelnią, racjonalizacja kosztów funkcjonowania uczelni, poprawa kontroli finansowej wpływów uczelni, szerokie możliwości uzyskiwania raportów i analiz,

-  zwiększenie jakości zarządzania,

-  wzrost prestiżu uczelni,

-  usprawnienie obsługi administracyjnej studentów, kandydatów na studia UEK, możliwość jednoznacznej i prostej identyfikacji studentów, lepsze wykorzystanie dostępnej kadry naukowej,

-  poprawa dostępu do źródeł informacji naukowej dla wszystkich studentów uczelni,

-  usprawnienie wykorzystania zasobów uczelni,

-  umożliwienie studentom uczelni dostępu do nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych,

-  usprawnienie i zautomatyzowanie pracy administracji uczelni, pełniejszy i sprawniejszy obieg informacji, lepsza archiwizacja danych, rozliczenie czasu pracy,

-  wzrost kontroli przepływów finansowych od i do studentów,

-  zintegrowanie pracy działów dziekanatu i spraw socjalnych studentów,

-  dostęp do automatycznie generowanych wzorów dokumentów,

-  skrócenie i uproszczenie procesów rozliczania wszystkich studentów, w tym zamiejscowych,

-  dostosowanie rozwiązań komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych,

-  pośrednia poprawa jakości kształcenia.

Projekt jest zgodny z celem głównym działania 1.2 Rozwój społeczeństwa informacyjnego MRPO, poprzez wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego Zarządzania Uczelnią przyczyni się do zwiększenia wykorzystania Internetu oraz innych technologii informacyjnych i komunikacyjnych do świadczenia usług publicznych.

Przeprowadzone na etapie planowania projektu analizy zarówno danych własnych, jak również ogólnodostępnych opracowań, m.in. „Elektroniczna gospodarka w Polsce – Raport 2008” wskazują, że istnieje zapotrzebowanie na rezultaty projektu z punktu widzenia potencjalnych odbiorców.

 

Promocja projektu

Działania informacyjne i promocyjne dotyczące pomocy będą realizowane w celu dotarcia do opinii publicznej z informacją o pomocy uzyskanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Celem tych działań jest stworzenie wizerunku projektu, jako inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, zaprezentowanie nowych możliwości Uczelni powstałych na skutek realizacji projektu oraz zachęcenie odbiorców do korzystania z oferty dydaktycznej uczelni.

Na działania promocyjne składają się następujące elementy:

-  sprzęt i wyposażenie zakupione w ramach projektu zostały opatrzone stosownymi naklejkami informacyjnymi,

-  powierzchnia przeznaczona na informację o dofinansowaniu projektu z funduszy UE spełnia kryteria zgodnie z wymogami zawartymi w odpowiednich wytycznych, w szczególności w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1828/2006 ustanawiającym szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności oraz Rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.