Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Menu

Zapraszamy na konferencję z okazji jubileuszu Pani prof. dr hab. Ireny Pietrzyk, Kierownika Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych UEK.
data publikacji: 28/09/2012, autor: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

w dniu 28 września br. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbędzie się konferencja pt. "Globalizacja i regionalizacja we współczesnym świecie", stanowiąca główny punkt jubileuszu Pani prof. dr hab. Ireny Pietrzyk, Kierownika Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 

Konferencja objęta jest honorowym patronatem Jego Magnificencji prof. UEK dr hab. Andrzeja Chochóła, Rektora UEK. 

 

RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI:

9.00–9.30 Rejestracja uczestników, Pawilon S, sala 9

9.30–9.45 Otwarcie konferencji i powitanie gości, Pawilon S, sala 9
9.45–10.00 Prezentacja sylwetki naukowej Jubilatki
10.00–11.30 Wystąpienia zaproszonych gości
11.30–12.00 Przerwa kawowa
12.00–14.00 Sesja plenarna, Pawilon S, sala 9
14.00–15.30 Obiad
15.30–17.30 Obrady w sekcjach, Pawilon finansów, sale: 102, 104, 106, 107, 109

 

 Szczegółowy Program Konferencji

 

Prof. zw. dr hab. Irena Pietrzyk całe swoje dorosłe życie związała z naszą Uczelnią, podejmując w niej najpierw studia wyższe a następnie nieprzerwaną do chwili obecnej - pracę naukowo-dydaktyczną. Oznacza to, że Jubilatka związania jest z Uniwersytetem Ekonomicznym od ponad pół wieku.

 

Nazwisko prof. dr hab. Ireny Pietrzyk w środowisku naukowym kojarzone jest przede wszystkim z Jej dorobkiem naukowym z zakresu regionalistyki i europejskiej polityki regionalnej oraz z szeroką współpracą z ośrodkami uniwersyteckimi we Francji. Jej książka pt. Polityka regionalna Unii Europejskiej i regiony w państwach członkowskich (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000r.), za którą uzyskała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, była wielokrotnie wznawiana i weszła do kanonu literatury regionalistycznej w Polsce stając się obowiązkową lekturą dla wszystkich zainteresowanych problemami  rozwoju regionalnego. Prof. dr hab. Ireny Pietrzyk dwukrotnie wybierana była na członka Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, którego aktywnym członkiem była w latach 2003-2011 i z którym nadal współpracuje. Z kolei rozwój kontaktów naukowych z regionalistami frankofońskimi (oprócz Francji także w Belgii, Szwajcarii i Quebecu) sięga niemal samych początków pracy Pani Profesor w uczelni. Ich wyrazem były nie tylko Jej częste pobyty badawcze i dydaktyczne w francuskich ośrodkach naukowych, ale także – połączone z wykładami - wizyty w naszej uczelni wybitnych regionalistów frankofońskich oraz wyjazdy do Francji wielu pracowników i studentów UEK.

 

Pani Profesor przez wiele lat była pełnomocnikiem Władz uczelni ds. kontaktów z Uniwersytetem Pierre Mendès-France’a w Grenoble, a następnie inicjatorem współpracy z Uniwersytetem Paris I – Panthéon-Sorbonne w ramach programu europejskiego Sokrates. Dzięki kontaktom Pani Profesor z francuskim środowiskiem naukowym na wykłady do Francji wyjechało wielu pracowników naukowych naszej uczelni, zaś szczególnymi ich beneficjentami byli studenci, którzy dzięki Jej staraniom uzyskali stypendia francuskie umożliwiające im kontynuowanie we Francji studiów magisterskich i podyplomowych.

 

Pani Profesor Irena Pietrzyk kierowała ponadto w naszej uczelni francusko-polskimi studiami podyplomowymi z zarządzania terytorialnego podejmując przy tym trud bieżącego tłumaczenia wykładów francuskich na język polski (z uwagi na udział w nich słuchaczy nie zawsze dobrze znających język francuski). Ukończenie studiów francusko-polskich umożliwiło ich absolwentom uzyskanie państwowego dyplomu francuskiego.

 

Od niemal dwudziestu lat Pani Profesor jest ponadto członkiem Komitetu Pilotażowego międzynarodowego zespołu badawczego PGV (Pays du Groupe de Visegrad) przy Uniwersytecie Pierre Mendès-France’a w Grenoble, w skład którego wchodzą badacze z kilkunastu krajów europejskich corocznie spotykający się na konferencjach naukowych w różnych krajach członkowskich UE. Pani Profesor jest członkiem Komitetu Redakcyjnego nowego periodyku wydawanego od roku 2009 przez Zespół PGV we Francji, zatytułowanego Management&Gouvernance. Entreprises. Territoires. Sociétés.

 

Pani prof. dr hab. Irena Pietrzyk wypromowała ogółem na wszystkich formach studiów ponad 400 absolwentów i ma także poważne osiągnięcia w kształceniu młodych kadr naukowych. Wypromowała bowiem ośmiu doktorów nauk ekonomicznych, jest autorką siedemnastu recenzji dysertacji doktorskich, trzech recenzji w przewodach habilitacyjnych, sześciu opinii w sprawie nadania tytułu profesora zwyczajnego, ponad stu recenzji projektów badawczych i wykonanych na ich podstawie opracowań, licznych recenzji wydawniczych książek i artykułów oraz kilkudziesięciu recenzji referatów w obcych językach (francuskim i angielskim), kwalifikowanych na konferencje zagraniczne.

 

Prof. dr hab. Irena Pietrzyk była również koordynatorem kilku grantów europejskich, finansowanych przez Komisję Europejską oraz tzw. grantów promotorskich Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Narodowego Centrum Nauki). W uczelni – oprócz pracy naukowej i dydaktycznej - zaangażowana była w prace wielu komisji wydziałowych i senackich, kierując równocześnie od kilkunastu lat Zakładem Studiów Regionalnych w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, a ostatnio także Katedrą MSG UEK. Za swoja aktywność naukowo-dydaktyczną i organizacyjną wielokrotnie była nagradzana przez Władze Uczelni oraz odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Linki