Szanowni Państwo,
w dniach 18-20 września 2013 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbędzie się XI Konferencja Naukowa Młodych Demografów nt. „Ludność i gospodarka w warunkach starzenia się populacji”, organizowana przez Komitet Nauk Demograficznych PAN oraz Zakład Demografii Katedry Statystyki UEK w ramach Latającej Szkoły Demografii. Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Prof. UEK dr hab. inż. Andrzeja Chochóła. Obrady rozpoczną się dnia 18 września o godz. 14.00 i będą się odbywać w sali G13 w pawilonie G.
Konferencja Naukowa Młodych Demografów jest przedsięwzięciem realizowanym od ponad dziesięciu lat w ramach Latającej Szkoły Demografii, która jest wieloletnim programem integrującym młodych naukowców interesujących się zagadnieniami ludnościowymi. Tematyka tych dorocznych spotkań naukowych obejmuje nie tylko ściśle demograficzną problematykę. Zjawiska i procesy zachodzące w populacjach ludzkich są ujmowane w kontekście ich społeczno-ekonomicznych uwarunkowań. Konferencja Naukowa Młodych Demografów stanowi zatem forum, na którym młodzi naukowcy mogą przedyskutować w szerszym gronie swoje zamierzenia, dotychczasowe osiągnięcia oraz kierunki dalszych badań. Problemy te są ściśle związane z przedsięwzięciami prowadzącymi do zdobywania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Dyskusje w szerszym środowisku pomagają nie tylko określić obszar zainteresowań naukowych, dostosować adekwatne do podjętej problematyki metody analiz, dobrać odpowiednie źródła danych, ale także umocnić swoje poglądy co do przyjętego postępowania badawczego.
Założenia programowe konferencji dzielą obrady na dwie główne części. Pierwsza z nich obejmuje wykłady prezentujące współczesne problemy badawcze dotyczące zagadnień ludnościowych wraz z dyskusją ich uwarunkowań i kierunków dalszego rozwoju. Będzie ona prowadzona w języku angielskim przez wiodących demografów europejskich. Podczas drugiej części obrad młodzi demografowie będą mieli okazję do zaprezentowania i przedyskutowania wyników własnych prac. Odbędą się 4 sesje z referatami w języku angielskim i 5 sesji w języku polskim. Dzięki temu zaproszeni goście zagraniczni będą mogli uczestniczyć w dyskusji prac polskich demografów wzbogacając tym ich warsztat badawczy.