W dniach 19-21 października Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zorganizowała w Krynicy - Zdroju konferencję naukową pt. O nowy model działalności regulacyjnej państwa w sferze finansów – lekcja z kryzysu. Inicjatywa Konferencji zrodziła się z okazji jubileuszu 40-lecia pracy naukowej Prof. dr hab. Stanisława Owsiaka.
Kryzys finansowy, który rozpoczął się w 2007 r. na amerykańskim rynku tzw. kredytów subprime, a wkrótce rozprzestrzenił się na globalną gospodarkę, jest największym tego typu zjawiskiem od czasów lat 30. XX w.
W 2010 r. w gospodarce światowej pojawiły się wprawdzie pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego, jednak ostatnie załamanie gospodarcze wciąż budzi kontrowersje wśród ekonomistów i polityków. Część z nich uważa, że kryzys był wynikiem działań wolnego rynku i nieostrożnych decyzji osób zarządzających poszczególnymi instytucjami. Inni uznają za przyczyny kryzysu niewłaściwą politykę monetarną i mało przejrzyste regulacje sektora finansowego.
Celem Konferencji była debata nad przebiegiem ostatniego kryzysu finansowego, nad kwestią stabilności finansowej, ale przede wszystkim nad propozycjami zmian regulacyjnych w sferze finansów.
Szczegółowe informacje na temat Konferencji oraz zasad redagowania referatów znajdują się w załączniku oraz na stronie internetowej Katedry Finansów UEK: