11-12 kwietnia 2013 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbędzie się konferencja „Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego”. Będzie to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie tak szeroko ujmujące zagadnienie pracy Polaków, wysyłanych za granicę przez polskich pracodawców.
Celem konferencji jest stworzenie płaszczyzny do wymiany poglądów i doświadczeń środowisk zaangażowanych w proces delegowania do pracy za granicą. Chodzi tu nie tylko o pracodawców i pracowników, ale także o przedstawicieli nauki, administracji, polityki i organów ustawodawczych na szczeblu krajowym i unijnym. Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej ), Fundacja Gospodarki i Administracji Publiczne j oraz Inicjatywa Mobilności Pracy .
Konferencja została wyróżniona patronatem honorowym Ministra Pracy i Polityki Społecznej dr Władysława Kosiniaka-Kamysza, który potwierdził swój udział w wydarzeniu. W gronie gości i prelegentów na konferencji pojawią się także m. in. przedstawiciele ZUS, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, instytucji związanych z pracą za granicą, a także eksperci ze świata nauki oraz posłanki Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka i Małgorzata Handzlik.
Konferencja jest przedsięwzięciem niekomercyjnym o szczególnym charakterze i wybitnej wartości merytorycznej. Stanowi inicjatywę o dużym znaczeniu dla środowisk naukowych oraz gospodarczych. Organizatorzy żywią także nadzieję, że konferencja będzie miała swą kontynuację, stanowiąc przyczynek do stworzenia środowiskowej grupy ekspertów, ukierunkowanych na zbudowanie niespotykanego dotąd forum wymiany opinii, wiedzy oraz doświadczeń w kwestii delegowania do pracy za granicą i mobilności pracy – istotnej zarówno z perspektywy polskiej, jak i wszystkich krajów członkowskich UE.
Oprócz prelekcji i paneli dyskusyjnych w ramach konferencji odbędzie się również uroczysta gala, na której wręczona zostanie nagroda Labor Mobilis. Jej laureatem zostanie osoba, której dokonania na polu popularyzacji i ułatwiania Polakom legalnej pracy w Unii Europejskiej zyskają największe uznanie Kapituły Konkursowej.
Prelegenci i uczestnicy podejmą dyskusję m. in. na poniższe tematy:
- Czy Polacy w Unii są skazani wyłącznie na pracę na czarno?
- Czy nowa dyrektywa, która ma chronić pracowników delegowanych przed dyskryminacją, będzie dyskryminowała polskie firmy?
- Czy wprowadzone przez nową dyrektywę drakońskie kary i obciążenia administracyjne wyeliminują z europejskiego rynku nie tylko nieuczciwych przedsiębiorców, ale też rzetelne firmy?
- Czy prawdziwe są formułowane przez niektóre państwa członkowskie i związki zawodowe zarzuty o nagminnym łamaniu przez polskie firmy praw pracowników delegowanych?
- Czy ZUS wspiera czy ogranicza Polakom możliwość pracy w ramach swobodnego świadczenia usług, które jest jednym z filarów Unii Europejskiej?
- Jak rygorystyczne egzekwowanie przepisów przez ZUS względem polskich firm ma się do idei patriotyzmu gospodarczego?
Więcej informacji na temat konferencji na stronie www.koordynacja.org