Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Menu

41-ta Międzynarodowa Giełda Biżuterii i Minerałów
data publikacji: 02/03/2016, autor: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Na tegorocznej, 41-tej giełdzie i wystawie minerałów odbywającej się w dniach 12-13 marca 2016 roku w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego  w Krakowie, ul. Rakowicka 27 (wejście od strony ul. Lubomirskiego), w godzinach 10.00-18.00 prezentowana będzie specjalna wystawa paleontologiczna pt. „Kręgowce minionych epok w zbiorach podkrakowskich kolekcjonerów” z prywatnej kolekcji Mariusza Buczka oraz Marii i Piotra Sterkowiczów. Na wystawie prezentowane będą specjalnie wyselekcjonowane pod względem wartości i różnorodności okazy skamieniałości kręgowców, zarówno z tak znanych, klasycznych lokalizacji na świecie, jak pustynia Gobi w Mongolii, czy Khouribga w Maroku, ale również z mniej znanych w Polsce w dolinie Raby, z przedziału czasowego od triasu (230 mln. lat temu), po kredę (60 mln. lat temu) i plejstocen (10 000 lat temu).
 
Tematem wystawy będzie paleontologia kręgowców. Będą pokazywane między innymi zęby największych drapieżników w historii Ziemi: władcy oceanów, prehistorycznego rekina Carcharodon megalodon, największego krokodylomorfa  - Sarcosuchus imperator, a także największych mięsożernych dinozaurów – legendarnego Tyrannozaura rexa, jego afrykańskiego kuzyna Carcharodontozaura i najdziwniejszego drapieżnego dinozaura – Spinozaura. Obejrzeć będzie można kompletny szkielet triasowego gada Keichosaurus hui, a także doskonale zachowane w osadzie, razem z płetwami i oczami ryby z eocenu, sprzed 30 mln. lat z Wyoming. Duzy zbiór będą stanowić również kredowe dinozaury Afryki, pochodzące z pustyni Maroka oraz skamieniałości plejstocenu: kości nosorożca włochatego, mamuta oraz krąg wieloryba z rejonu Krakowa.
 
Poza opisaną powyżej specjalną wystawą na targach będzie prezentować ponad 110 wystawców z całego świata piękną biżuterię, niezwykłe minerały, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie. Na targach pojawią się zarówno hurtownie, rzemieślnicy, jubilerzy, złotnicy, jak i artyści.
 
Tradycyjnie na targach zorganizowana będzie ‘Geolandia’, czyli miejsce stworzone z myślą o dzieciach, w którym pod profesjonalną opieką pedagogiczną dzieci uczą się rysować minerały, poszukują cennych „skarbów” w piaskownicach, tworzą modele skamieniałości. Rodzice w tym czasie mogą spokojnie zwiedzać targi.
 
Kolejny raz, wszyscy zwiedzający będą mogli wziąć udział w losowaniu wysokiej klasy okazu. Tym razem będzie to ząb Mosasaurus anceps, z kredy górnej, sprzed około 60 mln. lat, z lokalizacji Khouribga w Maroku, o wymiarach 15 cm x 7 cm. Kupony będą dodawane do biletów w kasach, a gablota z okazem będzie umieszczona w wejściu głównym na targi. Bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł.
 
Koniecznie przyjdźcie i popatrzcie na skarby znajdywane w różnych kopalniach świata oraz skamieniałości naszych przodków, z różnych lokalizacji na świecie, ale też pod Krakowem …..
 



Fot. 1. Krąg wieloryba. Plejstocen. Coll. Mariusz Buczek
 
Fot. 2. Ząb Spinozaura. Kreda górna. Coll. Mariusz Buczek
 
 
Fot.3. Antymonit. Baia Spre, Rumunia. Fot. i Coll. G.Bijak
 
Fot.4. Ozdoby srebrne z turkusem.
 
 
Fot.5. Wanadynit na róży barytowej. Mibladen, Maroko. Fot. i Coll. G.Bijak
 

Linki