Uchwała UKW nr 3/2016 z dnia 11 stycznia 2016 r.
Regulamin działania Uczelnianej Komisji Wyborczej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Na podstawie § 5 ust. 1 ordynacji wyborczej, stanowiącej załącznik nr 4 do statutu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ustala się co następuje:
§ 1
1. Uczelniana Komisja Wyborcza (UKW) działa kolegialnie, w granicach obowiązującego prawa i postanowień statutu, w obecności co najmniej połowy jej statutowego składu. W sprawach techniczno - organizacyjnych stosuje się podział czynności pomiędzy członków komisji. Uchwały Komisji, a także postanowienia w sprawach wewnętrznych, zapadają zwykłą większością głosów, chyba że co innego wynika z ustawy lub statutu.
2. Przewodniczący UKW organizuje jej pracę, w szczególności zwołuje posiedzenia i kieruje ich przebiegiem w trybie statutowym. W razie jego nieobecności zastępstwo sprawuje wiceprzewodniczący. Obsługę kancelaryjną UKW zapewnia sekretarz.
§ 2
1. UKW sprawuje nadzór nad wyborami, w szczególności zapewnia przestrzeganie dyspozycji ustawowych i statutu dotyczących wyborów do organów kolegialnych i jednoosobowych Uczelni, a także rozstrzyga wątpliwości związane ze stosowaniem postanowień statutu dotyczących wyborów.
2. Nadzór nad prawidłowością przebiegu wyborów przedstawicieli studentów oraz doktorantów do rad wydziałów i senatu UKW sprawuje w porozumieniu z właściwymi organami samorządu studenckiego (doktorantów).
§ 3
1. Strukturę składu uczelnianego kolegium elektorów ustala UKW na podstawie ordynacji wyborczej, według stanu zatrudnienia w Uczelni oraz listy studentów i doktorantów na dzień ustalenia.
2. Z wnioskiem o zatwierdzenie proponowanej struktury składu senatu UKW występuje do senatu poprzedniej kadencji najpóźniej do końca stycznia roku wyborczego, a po jej zatwierdzeniu ustala niezwłocznie liczby mandatów przypadających na poszczególne obwody, podając je do wiadomości publicznej.
3. Przewodniczący UKW zawiadamia, najpóźniej do końca stycznia roku wyborczego, przewodniczących wydziałowych komisji wyborczych o konieczności ustalenia i ogłoszenia kalendarza wyborczego dotyczącego wyborów do rad wydziałów wraz ze strukturami składów osobowych, a także wyborów dziekanów i prodziekanów, tak, aby ich ogłoszenie nastąpiło co najmniej z 2 tygodniowym wyprzedzeniem.
§ 4
1. UKW zarządza i przeprowadza wybory w trybie obowiązującej ordynacji wyborczej do organów jednoosobowych Uczelni oraz na przedstawicieli do jej organów kolegialnych, na bieżąco weryfikuje listę członków uczelnianego kolegium elektorów oraz senatu, w ramach poszczególnych obwodów i kurii, a w razie potrzeby organizuje wybory uzupełniające. Weryfikacja listy przedstawicieli studentów oraz doktorantów w czasie kadencji uczelnianego kolegium elektorów, a także senatu, następuje jednak według stanu na dzień 15 marca i 31 października każdego roku.
2. W celu zapewnienia sprawnego przebiegu wyborów przedstawicieli do uczelnianego kolegium elektorów, senatu oraz rad wydziałów, UKW powołuje w porozumieniu z wydziałowymi komisjami wyborczymi komisje obwodowe, o charakterze pomocniczym dla techniczno – organizacyjnej obsługi samego głosowania w obwodach. Są one powoływane wyłącznie spośród członków UKW, przy udziale 2 członków właściwych wydziałowych komisji wyborczych. UKW bezpośrednio organizuje i nadzoruje pracę pomocniczych komisji obwodowych.
§ 5
1. Ogłaszając wybory UKW prosi społeczność uczelnianą o przestrzeganie prawa wyborczego i zachowanie dobrych obyczajów (standardów etycznych) w trakcie kampanii wyborczej, w tym zakazu jakiejkolwiek agitacji w dniu wyborów w lokalu wyborczym oraz w bezpośrednim jego sąsiedztwie, a także rozpowszechniania materiałów agitacyjnych na terenie Uczelni. W razie konieczności każdy członek UKW ma prawo wezwać ochronę obiektu dla zapewnienia porządku i poszanowania zasad wyborczych.
2. UKW odpowiada za zorganizowanie zebrania wyborczego z kandydatami na rektora, zgodnie z postanowieniami ordynacji. Każdemu z kandydatów należy zapewnić możność 15 minutowej autoprezentacji, w kolejności według liczby zgłoszeń, począwszy od najniższej. Możliwości zadawania pytań przez wyborców, jak i udzielania na nie odpowiedzi nie powinny być ograniczone.
§ 6
1. Listy pracowników Uczelni posiadających czynne oraz bierne prawo wyborcze podaje się do wiadomości publicznej co najmniej na 2 tygodnie przed planowanym terminem wyborów, na tablicy ogłoszeń w budynku głównym Uniwersytetu, a w dniu wyborów także w lokalu wyborczym. Listy uprawnionych studentów i doktorantów wykłada się do wglądu we właściwych dziekanatach, ponadto powinny być dostępne u sekretarza UKW.
2. Osoba, która rezygnuje z biernego prawa wyborczego składa w tym celu UKW pisemne oświadczenie, co najmniej na 1 dzień przed wyborami, natomiast UKW powiadamia o tym wyborców przez skreślenie nazwiska z listy uprawnionych, wywieszonej w dniu wyborów w lokalu wyborczym.
3. Rezygnacja z biernego prawa wyborczego w późniejszym terminie będzie uznawana przez UKW jako zrzeczenie się mandatu przed upływem kadencji.
§ 7
1. Ogłaszając czas i miejsce przeprowadzenia wyborów UKW wyznacza lokal wyborczy, datę i czas głosowania, przypominając wyborcom o podstawowych zasadach głosowania. Postanawia też o sposobie urządzenia lokalu wyborczego, ustala wzory kart do głosowania, przygotowuje je, pieczętuje i dostarcza do lokalu wyborczego w charakterze druków ścisłego zarachowania.
2. Dla każdego obwodu wyborczego zapewnia się odrębną urnę na głosy, zlokalizowaną w miejscu rejestracji aktu głosowania, a także dostateczną liczbę kabin zapewniających niejawność głosowania. Każda z urn podlega wstępnej kontroli i stosownemu plombowaniu przez przewodniczącego UKW w obecności co najmniej 2 innych członków Komisji.
3. Każdy uprawniony do oddania głosu poddaje się weryfikacji tożsamości, wymagany jest ważny dokument potwierdzający tożsamość, głosuje się osobiście. Akt głosowania podlega odnotowaniu na liście wyborców, w postaci złożenia podpisu przez uprawnionego. Jeżeli pracownik Uczelni jest jednocześnie studentem, głosuje jako pracownik. Jeżeli student studiuje na więcej niż jednym kierunku, korzysta z prawa wyborczego tylko w ramach jednego obwodu właściwego dla pierwszego kierunku studiów.
4. Oddany głos uważa się za ważny, jeśli jest zrozumiały, a osoba wskazana na karcie do głosowania jest jednoznacznie identyfikowalna i posiada bierne prawo wyborcze. Stwierdzeniu nieważności podlegają głosy uznane przez UKW za nieważne z mocy postanowień ordynacji wyborczej.
5. Głosowanie nad kandydatami na rektora oraz prorektorów przeprowadza się z zachowaniem szczegółowych wymagań zawartych w ordynacji, każdy z uprawnionych elektorów przed złożeniem głosu do przeźroczystej urny przechodzi przez kabinę zapewniającą niejawność głosowania.
§ 8
1. Niezwłocznie po zakończeniu głosowania przystępuje się do obliczenia głosów. Wyniki podlegają zaprotokołowaniu.
2. Zgromadzone głosy z uwzględnieniem podziału na obwody i kurie deponuje się w stanie nienaruszonym w szafie pancernej, umieszczonej w pomieszczeniu uczelnianym całodobowo monitorowanym i zabezpieczonym przed dostępem osób nieuprawnionych. Po ostatecznym ustaleniu wyników głosowania podlegają załączeniu do dokumentacji wyborczej, przechowywanej przez sekretarza UKW w stanie nienaruszonym, aż do końca kadencji.
§ 9
1. Wstępne (protokolarne) wyniki wyborów UKW ogłasza niezwłocznie po zakończeniu obliczania głosów, na tablicach: w lokalu wyborczym oraz w budynku głównym Uczelni, a także na stronie internetowej Uczelni.
2. Każdy wyborca może w ciągu 3 dni, licząc od dnia wyborów, wnieść do UKW umotywowany protest na piśmie, odnośnie dostrzeżonych nieprawidłowości w przebiegu głosowania. Protest podlega niezwłocznie rozpatrzeniu przez UKW, a protestującemu należy się odpowiedź na piśmie lub w drodze elektronicznej.
3. W razie ujawnienia nieprawidłowości, przewodniczący UKW niezwłocznie zarządza wyjaśnienie sprawy, zwłaszcza ponowne przeliczenie głosów przez zespół w składzie co najmniej 5 członków UKW. W razie potrzeby protokolarny wynik cząstkowy głosowania podlega sprostowaniu. Jeśli jednak uchybienie rzutuje na całkowity wynik głosowania a nie może być usunięte w drodze sprostowania protokołu, UKW zarządza powtórzenie głosowania we właściwym obwodzie wyborczym lub kurii.
4. Po ostatecznym ustaleniu wyników głosowania publikuje się je bezzwłocznie wraz z imienną listą objętych mandatów.
§ 10
Postanowienia powyższe mają także zastosowanie odpowiednie w przypadku ogłoszenia wyborów uzupełniających.
§ 11
Niniejszy regulamin przyjęty na posiedzeniu UKW w dniu 11 stycznia 2016 r. wchodzi w życie po jego zatwierdzeniu przez Senat.
Dr hab. Ryszard Szostak, prof. UEK